Газобетон, завдяки своїм унікальним якостям – міцності, легкості, теплоізоляції і здатності пропускати повітря, здобув величезну популярність в сучасному будівництві.

Випускають його в самих різних формах і розмірах. Блоки з газобетону зручні для транспортування, зберігання і обробки. Будувати з нього своїми руками легко, швидко і дешево. Одним з достоїнств газобетону є легкість його обробки, так як газобетон – матеріал пористий, відносно м’який і не вимагає таких титанічних зусиль, які потрібні при роботі з залізобетоном. При будівництві або ремонті будинку із застосуванням газобетонних блоків завжди виникає необхідність влаштування в стінах різних заглиблень і каналів для прокладання водопроводу, електрики або армування, тобто проведення штробления.

роботу можна проводити тільки справним електроінструментом;
перед проведенням штробления необхідно перевірити оброблювані поверхні на предмет наявність в них підключеної електропроводки;
наявність захисних пристосувань для органів дихання, очей і рук – очок, респіратора і рукавичок;
стійка опора при роботі на верхніх рівнях.
Параметри прокладки штроб вимагають витримувати такі параметри:

ширина і глибина прокладаються штроб не повинна перевищувати 25 мм;
канали в стінах прокладаються тільки в вертикальному або горизонтальному напрямку;
довжина однієї штроби повинна бути не більше 3 м;
різати стіну можна на відстані не менше 150 мм від стін, дверей, вікон і не менше 400 мм від газопроводів;
газобетон – матеріал крихкий, бажано кожні 2 ряди (а в разі укладання великих блоків – кожен ряд) зміцнювати арматурою.
Підготовка до роботи:

Ретельне проектування і розмітка оброблюваних поверхонь.
Ізоляція інших приміщень від пилу, яка буде рясно виділятися в процесі роботи.
Наявність конкретного проекту електричної проводки в будинку.
Підготовка комплекту необхідних інструментів і приладдя.
Після вивчення заходів безпеки, правил проведення ремонту або будівництва можна сідати за розрахунки. При цьому необхідно врахувати, що закуповувати газобетон потрібно на 10-15% більше розрахункової кількості, беручи до уваги його розрізання при кладці і можливий бій. Перед прийняттям рішення про закупівлю інструментів необхідно ознайомиться з особливостями роботи з газобетоном.

Штробіть газобетон можна ручним і механічним способом.

Ручне штробіння газобетону

За допомогою ручного штрабореза можна досить акуратно і без підняття великої кількості пилу зробити необхідні поглиблення в стінах з газобетонних блоків.

Для роботи вручну можна використовувати ручні штроборізи, які бувають двох типів. Перший – з великими фігурними ручками – для роботи на горизонтальних поверхнях. Їх використовують, як правило, для прокладки виїмок під арматуру при кладці стін. Другий – більш довгий, з менш виступаючими ручками – для роботи по готовим стін. Їх призначення – виготовлення трас для електропроводки і водяних труб. У будівельних магазинах можна відносно недорого придбати дані інструменти.

Перевага такого способу в тому, що він відносно дешевий, канавка робиться відразу в один прохід і не виробляє багато пилу. Якщо не вдається запастися штроборезом, то допоможе старий перевірений спосіб з використанням інструментів, які є в кожному будинку, – молотка і зубила. Останній спосіб, хоча і абсолютно безкоштовний, вимагає величезних фізичних зусиль, великої кількості часу і не дає бажаного якості робіт. Крім того, перераховані вище способи обробки стін годяться тільки при незначних обсягах ремонту або будівництва. При масштабних роботах слід обзавестися електроінструментами і працювати з їх допомогою.

Штробування електроінструментом
Проводити обробку газобетонних стін можна електричним штроборезом, перфоратором або болгаркою.

ВИБІР ІНСТРУМЕНТУ
Електричні штроборізи мають різні діапазони потужності і ваги. Виходячи з потужності варіюється і ціновий діапазон. Крім іншого, у них можна регулювати глибину пропилу.

У всіх електричних штроборізів є можливість регулювати глибину пропилу.

Цей інструмент має два диска, ролики для плавного руху по оброблюваної поверхні, дві рукоятки і регулятор глибини пропила. Важкі, потужні штроборізи швидше і легше виконують своє завдання, але при цьому дорожче коштують і забирають багато сил, особливо при роботі на верхніх рівнях. Менша потужність хороша для обробки верхніх рівнів приміщень, але при цьому на прилад потрібно сильніше натискати, що теж не зовсім зручно. Якщо є можливість, то варто придбати прилад з плавним регулюванням швидкості обертання дисків, це дозволить уникнути небезпечних і хворобливих ривків при їх запуску і полегшить процес роботи.

Після проведення пропила проводиться його подальша обробка, тобто виїмка внутрішнього вмісту між стінками пропилу. Це найкраще робити перфоратором з насадкою типу «зубило» або «ложка». Якщо під руками не виявилося перфоратора, то ця процедура здійснюється за допомогою молотка і зубила, що дуже занадто багато і довго. Перевагою електричного штроборіза є те, що він робить одночасно два пропила на задану глибину швидко і рівно, не створюючи при цьому багато шуму і пилу. Єдиним недоліком є ​​його вартість. До того ж, після закінчення будівництва він буде абсолютно не потрібен в силу свого вузького і єдиного призначення – руйнувати.

РОБОТА болгаркою
Суть обробки газобетону болгаркою та ж, що і у електричного штроборіза. Тільки на відміну від штроборіза, болгаркою потрібно двічі проходити по розмітці, щоб зробити два паралельних пропила. При цьому потрібно постійно контролювати напрям руху і глибину обробки. При наявності хорошого алмазного диска це не займе багато часу і сил. Подальша обробка пропила абсолютно аналогічна тому, як вона проводиться після штробления електричним штроборезом. До недоліку такого способу можна віднести недостатню точність пропила поверхонь і неймовірну кількість пилу, так що доведеться запастися кількома запасними респіраторами. Побутовий пилосос в таких випадках не допоможе, так як заб’ється і зламається вже через кілька хвилин, а покупка або оренда промислового пилососа – справа економічно невигідне.

ВИКОРИСТАННЯ перфоратора
Штробіть газобетон за допомогою перфоратора можна двома способами. Перший полягає в тому, що в стіні свердлом великого діаметра по лінії розмітки на відстані до 10 мм один від одного свердлити отвори на всю довжину штроба. Потім за допомогою перфоратора з відповідними насадками типу «зубило» або «ложка» вони з’єднуються між собою. Перевагою такого способу є те, що він не вимагає закупівлі або оренди додаткового дорогого обладнання. Крім того, кількість пилу, що утворюється в процесі свердління, не йде ні в яке порівняння зі штроборезом, а тим більше з болгаркою. Зворотною стороною медалі є неточність і неакуратність обробки поверхні, велика кількість витраченого часу і сил, а також неймовірний гуркіт в процесі діяльності.

Якщо в господарстві є надійний і важкий перфоратор, то руйнувати канавки в стінах можна і без попереднього просвердлювання широких отворів з наступним їх з’єднанням. Для цього в першу чергу потрібно тверда рука і неабиякий запас фізичної витривалості. Суть цього методу полягає в тому, що перфоратор з коротким свердлом великого діаметра під кутом 30-45 градусів тулиться до стіни по наміченої лінії і включається в режимі свердління. Далі з легким натиском проводиться сточування головкою свердла матеріалу стіни на необхідну глибину. При цьому рухатися потрібно спиною вперед, ведучи свердлом по лінії різання. Для зручності роботи на свердло можна маркером під кутом нанести лінію глибини виготовляється канавки. Таким способом штраба можна тільки газобетон, оскільки він – матеріал пористий і податливий. Але і в цьому випадку необхідно дотримуватися обережності, щоб не зіпсувати перфоратор. Зайве тиск може пошкодити вал інструменту.

В даний час магазини будівельних матеріалів можуть запропонувати на вибір найрізноманітніший товар на будь-який смак і гаманець. Чим скористатися в процесі ремонту або будівництва, необхідно вирішувати в кожному конкретному випадку окремо. Щоб прийняти правильне рішення, можна проконсультуватися у продавців або, наприклад, зайти на найближчу будмайданчик і подивитися, як і чим працюють робітники, запитати їх думку про матеріали та інструменти. Така консультація багато в чому допоможе в ухваленні рішення і дасть деякі поняття про порядок і способи проведення ремонту.

X